Sakarya Düğün Fotoğrafçısı, Sakarya Düğün Fotoğrafçısı Org

Kocaeli Dış Çekim Mekan Önerileri

Bu yazımda Kocaelidugunfotografcisi.com olarak siz değerli çiftlere tavsiye niteliğinde; “Kocaeli Fotoğraf Çekim Yerleri” ne cevaplar vereceğim.Bu yazımı birinci şahıs ağızından yazacağım.Bir tavsiye, blog, günlük havasında geçmesi dileğiyle.Umarım sizlere faydalı olabilirim. 🙂

Çiftlerimizin en çok zorlandıkları konulardan biri fotoğrafçı seçimi, diğeri ise nerede çekim yapılacağı.Çekim yerleri her ne kadar önemli olsa da bir fotoğrafçı görünmeyeni görmeli, onu ana dökebilmelidir.Herhangi bir obje fotoğrafçıya ilham kaynağı olabilmelidir.Bunlar için illaki göl, deniz, ova olmasına gerek yok.Bir kaya, bir araba, sıralı ağaçlar, çitler, kıvrımlı yollar gibi..

 

Biz konumuza dönersek; Kocaeli (İzmit), bildiğiniz üzere Marmara Bölgesi’nde Bir yanında İstanbul, bir yanında Sakarya arasında bulunan, dış mekan çekimi düşünenler için bolca manzara sunan bir ilimiz.Kocaeli ili içerisinden başlarsak:

1-Sekapark

Sekapark 580 bin m2lik alanda oluşturulmuş, adını eski Seka Kağıt Fabrikası’ndan alan yeşil ve mavinin buluştuğu bir park.

Kocaeli’de her yaştan insanın buluştuğu bu park da; kağıt Müzesi, kent Müzesi, iskele, marina iskelesi, deniz gözetleme kulesi, ışık kuleleri, denize inen kızak alanları, rıhtım ışıklandırmaları, oturma alanları, deniz kenarında büfeler, dinlenme sahaları, plaj mevcut.

Şehir merkezinden uzaklaşma imkanı olmayan çiftler için çok güzel bir seçenek.

Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden araçla ve yaya olarak gidilebilir.

Kozluk Mah. Seka Park Alanı İzmit / KOCAELİ

İzmit’ten: 4 Km / 10 Dk

Sakarya’dan: 55 Km / 45 Dk

İstanbul Anadolu’dan: 85 Km / 1 Saat 15 Dk

 

 

 

2-İzmit Av Köşkü ve Saat Kulesi

İzmit’in Merkezinde saat kulesi yanında olan Kasr-ı Hümayun (Av Köşkü) ilk kez IV. Murat Döneminde ahşap temeller üzerinde inşa edilmiştir.Sultan Abdulaziz av köşkü olarak kullanmıştır.İki katlı olup barok mimariyle inşa edilmiş.

Dışı duvar ve çitlerle çevrili olan köşke giriş 5 Tl.Yaz aylarında Açılış 09:00 Kapanış 19:00 saatleri arasında.İçerisinde büyük bir yeşil alanı ve çeşitli ağaçlar, yürüme parkuru mecvut.Köşk içerisinde çekim yasak.Fakat dışında yapılıyor.Tarihin ve yeşilin güzel bir kompoziyonu olan Av Köşkü; bizlere güzel kareler veriyor.Ayrıca güveliği olması dışarıdan istenmeyen kimselerin gelip rahatsız etmesini engelliyor.

İzmit Saat Kulesi de, Av Köşkü’nün bitişiğinde olan bir yapı.Av Köşküne gidildiğinde burada da birkaç poz almak gayet güzel olacaktır.

Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden araçla ve yaya olarak gidilebilir.

Araçla gidildiğinde şehir merkezinde olduğundan park sıkıntısı oluyor.Civarda birkaç tur atmak zorunda kalabilirsiniz.Yol kenarında belediyenin ücretli otoparkları mevcut.İlk bulduğunuz yere girin bence 🙂

Kemal Paşa Mah. Saray Yokuşu İzmit Merkez / Kocaeli

İzmit’ten: 4 Km / 10 Dk

Sakarya’dan: 55 Km / 45 Dk

İstanbul Anadolu’dan: 85 Km / 1 Saat 15 Dk

Kocaeli Düğün Fotoğrafçısı

3-Sırrı Paşa Konağı

Av Köşküne yakın olan bu konak Av köşkünün üst sokaklarında yer alıyor.

Nasıl Gidilir?

Şehir merkezine 800 metre mesafede bulunan Sırrı Paşa Konağı’na yaya olarak ya da şehir merkezinden kalkan özel halk otobüsleri ile gitmek mümkün.

Araçla gidecekler için dik bayır sokak aralarında park bulmak sıkıntılı.

Hacı Hasan Maçh. Sırrı Paşa Cad. No:18, İzmit/Kocaeli

İzmit’ten: 2 Km / 10 Dk

Sakarya’dan: 50 Km / 40 Dk

İstanbul Anadolu’dan: 80 Km / 1 Saat 15 Dk

4-Kartepe Sukaypark & Seka Kamp

 

İzmit merkeze 20 km uzaklıkta, Sapanca Gölü’nün Kocaeli bölümüne denk geliyor.Seka Kamp içerisinde yeşil alan, piknik yerleri, göl kenarında iskelesi mevcut.Sukay Park ise Sekakamp’ın bitişiğinde, su sporlarının yapılabildiği bir mekan.Giriş ve çekim ücrete tabi.Etrafta sıkıntı çıkarabilecek insanlar yok.Güzel bir çekim mekanı.

Nasıl Gidilir?

İzmit merkeze 19 km uzaklıkta.Sapanca yolu üzerinde solda.Şahsi araçla gidilmeli.Park sıkıntısı yok.

İzmit’ten: 21 Km / 25 Dk

Sakarya’dan: 18 Km / 20 Dk

İstanbul Anadolu’dan: 110 Km / 1 Saat 40 Dk

 

-Kandıra/Kefken Pembe Kayalıklar & Sahil

Pembe kayalıklar mevkii, ilginç jeolojik yapısı nedeniyle görülmesi gereken yerlerden biri. Suyun içinde yumuşak olan kayalar çıkarıldıktan sonra sertleşme özelline sahip oluşu nedeniyle Osmanlı döneminde insan gücüyle dikdörtgen olarak kesilerek deniz yoluyla İstanbul’a taşınmış, Sultanahmet Camii dâhil birçok caminin yapımında, Rumeli Hisarı yapımında kullanılmış. Pembe renkli kayalar renk ve yapı itibariyle hafta sonu piknikçilerin vazgeçilmez güneşlenme teraslarından biri olarak rağbet görüyor. Araçları ile mevkie gelenler hiçbir ücret ödemeden, temiz hava, deniz ve piknik yapabiliyorlar.Deniz ve doğa harikası kayaların birleşimi sonunda muhteşem enstanteneler sizi bekliyor olacaktır.Kefken, Kerpe, Cebeci’nin kumsallarında güzel günbatımı fotoğrafları çıkacaktır.Zaman kısıtlaması olmayan, düğün sonrası çekim yaptıracak çiftler için biçilmiş kaftan.

Nasıl Gidilir?

İzmit Merkezden itibaren yaklaşık 70 km/1 Saat 15dk. İzmit Merkezden E-5 Ankara yolu güzergahında ilerleyin.Ardından Kandıra sapağından Kandıra yönüne dönün.Kefken, Kovanağzı tabelasını takip edin.Pembe Kayalıklar için, Cebeci yoluna doğru ilerleyin.Su işletmesinin bulunduğu yerden sola doğru dönün.

İzmit’ten: 70km / 1 Saat 15 Dk

Sakarya’dan: 65 km / 1 Saat 10 Dk

İstanbul’dan: 160 km / 2 Saat 30 Dk

Hereke Wilheim Köşkü

Kocaeli Körfez ilçesine bağlı Hereke’nin merkezinde olan Wilheim köşkü 1884 yılında Alman İmparatoru Kaiser Wilhelm’in Osmanlı İmparatorluğunu ziyaret edişi nedeniyle Yıldız Sarayında yaptırılarak bu alana bir günde monte edilmiştir.

İki yapıdan oluşan köşk Marmara Denizi’nin kenarında bulunuyor.

Nasıl Gidilir?

Hereke D100 karayolu üzerinden, Hereke Merkeze doğru inin. Agah Ateş Mahallesi’nde deniz kenarında bulunuyor.

İzmit merkezden: 32 km / 30 dk uzaklıkta.

Sakarya’dan: 80 km / 1 Saat uzaklıkta

İstanbul Anadolu Yakasından: 60 km civarı / 1 Saat Uzaklıkta.

Yazıma ilerleyen zamanda Kocaeli civarındaki mekanlarla devam edeceğim.Umarım faydalı olmuştur. 🙂